la uzębienia pacjenta pozwoli lekarzowi ocenić stan jamy ustnej i konieczność wykonania odpowiednich zabiegów - leczenia tradycyjnego, leczenia kanałowego, który fachowo określa się terminem endodoncja, czy usuwania zęba, czyli ekstrakcji i zastąpienie go sztucznym. Na zębach wykonuje się też usuwanie kamienia czy wybielanie - wszystko zależy od tego, czego w danym momencie potrzeba naszym zębom do tego, żeby były zdrowe.
Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów to
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów to jedne z zabiegów medycznych, które wykonuje dentysta, czyli stomatolog. Stomatologia jest bowiem dziedziną medycyny związaną z zębami. O tym, że o zęby trzeba dbać, teoretycznie wie każdy z nas. Codzienne mycie zębów, czyszczenie nicią dentystyczną po jedzeniu, płukanie płynami antybakteryjnymi i regularne kontrole u stomatologa pozwalają nam na zachowanie zdrowego uśmiechu przez długi czas. Niestety niektórzy z nas idą do lekarza wtedy, kiedy ząb zaczyna bardzo boleć, a to znak choroby. Ból zęba oznacza, że dziura w nim jest o wiele większa, niż na początku, a więc może wymagać albo wspomnianej już endodoncji, albo nawet ekstrakcji, czyli usuwania zęba. Aby więc tego uniknąć, konieczne są regularne kontrole u dentysty. Bo to, że nic nam nie dolega, nie oznacza, że nie należy tego sprawdzić. Bo wcześniejsze wykrycie ewentualnego ubytku pozwala nam na tradycyjny sposób leczenia.
Stomatologia dziecięca
Nie ma nic ważniejszego dla rodziców niż dbanie o zdrowie ich dzieci. Dotyczy to również jamy ustnej oraz uzębienia. Stomatologia dzisiaj coraz bardziej skierowana jest ku najmłodszym pacjentom. Dentysta ma do dyspozycji między innymi kolorowe plomby, znieczulenia komputerowe oraz odpowiednie podejście do dzieci. Zabiegi takie jak endodoncja, znana pod potoczną nazwą leczenie kanałowe lub ekstrakcja, czyli usuwanie zepsutych zębów, to dziś ostateczność, zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich.